Predavanje Bibliometrija i uloga bibliotekara u visokoškolskim bibliotekama (VIDEO)

Goethe-Institut u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Bibliotekom Univerziteta u Sarajevu organizirao je predavanje na temu „Bibliometrija i uloga bibliotekara u visokoškolskim bibliotekama“. Pozvani predavač bio je dr. Bernhard Mittermaier, ugledni stručnjak iz oblasti bibliometrije i otvorenog pristupa. Dr. Mittermaier završio je studij na Univerzitetu Ulm Chemie gdje je stekao i doktorat iz oblasti analitičke hemije. Nakon završenog doktorata, 2002. godine odlazi u Istraživački centar Jülich (FCJ) na postdoktoralne studije. Godine 2004. prelazi u centralnu biblioteku Istraživačkog centra Jülich (FCJ) na mjesto voditelja službe za korisnike. Uz posao, završio je online master studij iz oblasti bibliotekarstva na Univerzitetu Humboldt u Berlinu. Direktor je centralne biblioteke Istraživačkog centra Jülich (FCJ) od 2008. godine.

Tokom predavanja dr. Mittermaier istakao je važnost izrade bibliometrijskih analiza i ukazao na terminološke nedoumice kada su u pitanju baze podataka, citiranje te računanje faktora utjecaja.Predavanje je bilo namijenjeno nastavnom osoblju i bibliotekarima.

Pogledajte predavanje.